مرکز نشر

برای دریافت نسخه pdf آیین نامه و شیوه نامه کلیک کنید

آيين­نامه داخلي مركز نشر دانشگاه

مقدمه و اهداف

به‌منظور تعيين خط مشي و تسهيل كار پژوهش‌گران (دانشگاهي و غيردانشگاهي) در امر چاپ و نشر آثار، آيين­نامه زير درحوزه معاونت پژوهش و فناوري دانشگاه علوم كشاورزي و منابع طبيعي گرگان با اهداف زير تنظيم شده است:

(الف) تقويت روح تحقيق و تتبع در زمينه­هاي علمي، تخصصي و فرهنگي.

(ب) تسهيل امور چاپ و نشر كتب تاليفي و ترجمه شده توسط پژوهش‌گران دانشگاهی و غیردانشگاهی.

(ج) نشر نتايج حاصل از تحقيقات جديد و معتبر به زبان فارسي و ساير زبان­هاي خارجي.

(د) فراهم آوردن زمينه­هاي توليد، نشر و توزيع آثار سودمند در حوزه علوم کشاورزی و منابع‌طبیعی.

(ﻫ) تصمیم­گیری در مورد تقاضای چاپ آثار خارج از حوزه علوم کشاورزی و منابع طبیعی برای اعضای هیأت علمی دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان بر عهده مرکز نشر می­باشد.

ماده 1- تعاريف

1-1-دانشگاه: منظور از دانشگاه، دانشگاه علوم كشاورزي و منابع طبيعي گرگان است.

1-2- پژوهش‌گر: منظور از پژوهش‌گر، اعضای هیات‌علمی، دانشجویان و سایر پژوهش‌گران غیر دانشگاهی است.

1-3- اثر: منظور از اثر هر گونه تاليف، تصنيف، ترجمه، تدوين، گردآوري، گزارش علمي و تهيه نرم افزار است كه قابل چاپ و نشر باشد.

1-4- صاحب اثر: منظور از صاحب اثر شخص يا اشخاص حقيقي يا حقوقي هستند كه اثر خود را جهت چاپ به مركز نشر تحويل مي­دهند.

1-5- مركز نشر دانشگاه: تحت نظارت معاونت پژوهش و فناوری دانشگاه مي­باشد، و وظيفه نظارت و پيگيري بر نشر تمامي کتاب­ها و سایر آثار دانشگاه را تا مرحله چاپ بر عهده دارد.

1-6- كتاب درسي: كتابي است كه حداقل 70 درصد سرفصل مصوب يك درس از دروس دانشگاهي را پوشش دهد.

1-7- ساير كتاب­ها: كتاب­هایي كه مطالب آن­ها قابليت ارتقاي سطح آموزش و پژوهش در رشته­هاي تحصيلي دانشگاه را داشته باشد.

1-8- قرارداد: سندي است كه براي چاپ اثر بين دانشگاه و صاحب اثر از يك طرف و دانشگاه و چاپخانه از طرف ديگر تنظيم مي­شود.

ماده 2- شوراي نشر دانشگاه: تشكيلات، وظایف و چگونگي انتخاب اعضا

2-1- شوراي نشر دانشگاه مرجع تصويب­كننده و صادر كننده مجوز چاپ آثار پيشنهادي است كه متشكل از افراد زير مي‌باشد: (1) معاون پژوهش و فناوری دانشگاه به ‌عنوان رئيس شورا، (2) رئيس كتابخانه و مركز نشر دانشگاه به عنوان دبير شورا، (3) مدير پژوهشي دانشگاه، (4) از هر دانشكده 1 نماينده ترجيحا با مرتبه علمي دانشياري كه قبلا هم كتاب چاپ كرده باشد، به انتخاب شوراي پژوهشي دانشكده و با معرفي رئيس دانشكده.

2-2- اعضاي شوراي نشر با حكم معاون پژوهش و فناوري دانشگاه براي مدت 2 سال به عضويت شورا منصوب مي­شوند و انتخاب مجدد آن­ها بلامانع است.

2-3- تشكيل جلسات شوراي نشر با دعوت دبير شورا صورت خواهد گرفت و با حضور نصف به علاوه يك اعضا رسميت مي­يابد.

2-4- مصوبات شورا توسط دبير شورا جهت اجرا ابلاغ مي­شود.

ماده 3- مرکز نشر دانشگاه

از نظر تشكيلاتي، مرکز نشر دانشگاه يكي از واحدهاي تابعه معاونت پژوهش و فناوری مي­باشد كه زير نظر رئیس كتابخانه و مركز نشر فعاليت مي­كند و وظایف زير را بر عهده دارد:

- پذيرش آثار مستقيما از دانشكده­ها و موسسات تابعه دانشگاه و غیردانشگاه جهت بررسي، چاپ و نشر آن­ها.

- تنظيم برنامه­ها و دستورات جلسه شوراي نشر و تنظيم صورت‌جلسات شورا.

- نظارت بر حسن اجراي امور نشر اعم از اداري، مالي، فني و علمي.

- تهیه قرارداد‌هاي ترجمه، تاليف، ويرايش و چاپ كتاب.

- تلاش در جهت تشويق و ترغيب اعضای هيات ‌علمي به تاليف و ترجمه كتاب­های دانشگاهی.

ماده 4- شرايط پذيرش و نشر كتاب

4-1- شورا هر نوع اثر علمي و تخصصي را از طرف پژوهش‌گران با رعايت مفاد اين آيين­نامه براي بررسي و اتخاذ تصميم در خصوص چاپ و نشر مي­پذيرد.

4-2- صاحبان آثاري كه مايل به چاپ آثار خود در مركز نشر دانشگاه مي­باشند، مي­توانند يك نسخه كامل تايپ شده از اثر خود را پس از تاييد گروه آموزشي و شورای پژوهشی دانشكده مربوطه به مركز نشر دانشگاه تحويل نمايند.

4-3- مركز نشر تلاش مي­كند پس از وصول هر اثر، در اولین جلسه­ی شوراي نشر، شرايط پذيرش اوليه اثر را جهت ارسال به داوري اعلام نمايد.

4-4- متقاضي چاپ كتاب تاليفي بايد حداقل داراي درجه دانشياري و يا سابقه تدريس يا پژوهش حداقل 5 سال در زمينه علمي كتاب مورد تقاضا براي چاپ باشد.

4-5- متقاضي چاپ كتاب ترجمه­اي بايد حداقل داراي درجه استادياري و يا سابقه تدريس يا پژوهش حداقل 4 سال در زمينه علمي كتاب مورد تقاضا براي چاپ باشد.

4-6- چنان ­چه اثر ترجمه است، بايد ترجمه از آخرين چاپ كتاب باشد و نبايد بيش از 10 سال از چاپ كتاب گذشته باشد. در ضمن ارايه گواهی مرکز نشر دانشگاهی در خصوص وضعیت ترجمه کتاب الزامی است.

4-7- درخواست­های چاپ کتاب از محل بودجه اعتبار ویژه پژوهشی (پژوهانه) بر اساس شیوه­نامه مربوطه بررسی مي‌شوند و در مورد آن‌ها تصمیم­گیری می­شود.

ماده 5- شرايط نشر

5-1- در مورد هر اثر، مصوبه مركز نشر دانشگاه به صاحب اثر ابلاغ مي­شود.

5-2- مركز نشر مجاز است هر نوع اصلاح انشایي، عبارتي و املایي را كه لازم بداند با اطلاع صاحب اثر در كتاب­ها به عمل آورد.

5-3- مركز نشر مي­تواند با تصويب شوراي نشر دانشگاه كتاب­هایي را كه قبلا چاپ کرده، با رعايت مفاد اين آیين­نامه، در نوبت چاپ مجدد قرار دهد.

5-4- مركز نشر مي­تواند تا تشكيل موسسه چاپ و انتشارات دانشگاه بر اساس قرار داد با ناشران داخلي و خارجي اثر را منتشر نمايد.

5-5- آثاري كه براي چاپ يا تجديد چاپ به مركز نشر دانشگاه ارایه مي­شوند، پس از بررسي اوليه توسط كارشناس واحد نشر در شوراي نشر مطرح مي­گردند. در صورت پذيرش اوليه اثر توسط شوراي نشر، حداقل 6 نفر داور توسط شورا تعيين خواهند گرديد كه اثر براي 3 نفر از آن­ها ارسال خواهد شد. از داوران درخواست مي­شود تا حداكثر ظرف مدت 30 روز اثر را بررسي و نظر نهایي را به دبيرخانه مركز نشر اعلام نمايند. اثر داوري شده جهت اصلاحات به صاحب اثر تقديم مي‌شود و پس از اعمال نظرات داوران و ويرايش ادبي- در صورت نياز- جهت صدور مجوز چاپ در شوراي نشر، مورد تصمیم‌گیری قرار می­گیرد.

5-6- آثار تحويل شده به مركز نشر دانشگاه پس از ثبت، مطابق قانون حفاظت آثار فرهنگي از ايمني لازم برخوردار مي‌باشند و هر گونه سوء استفاده در مرحله بررسي، توسط دانشگاه در مراجع قانوني قابل طرح است.

5-7- ويرايش ادبي لازم توسط مولف انجام می­شود و داوران در خصوص آن اظهار نظر مي­كنند. در صورت تشخیص مركز نشر به ویرایش ادبی بر اساس نظر داوران، اثر ارايه شده جهت ويراستاري با هماهنگي و نظارت صاحب اثر به ويراستار ادبي تسليم مي­شود.

5-8- اخذ تصميم درباره نوع حروف، قطع كتاب، طرح روي جلد و ساير امور مرتبط به نحوه چاپ با مركز نشر مي­باشد.

5-9- در صورت تشخیص شورای نشر، از مولف خواسته می­شود اثر را به ویراستاران علمی مورد نظر و تایید شورا بسپارد.

ماده 6- حقوق دانشگاه

6-1- حقوق مادي چاپ­هاي اول و دوم اثر به دانشگاه متعلق خواهد بود.

6-2- چنان چه مركز نشر پس از اتمام فروش چاپ اول- به هر دليلي- آمادگي انجام چاپ دوم را نداشته باشد، بايد حداکثر طي 3 ماه پس از تقاضاي صاحب اثر، اختيار چاپ را به مشاراليه واگذار نمايد.

ماده 7- حق­الزحمه صاحب اثر

7-1- حق­الزحمه صاحب اثر برای چاپ اول بر اساس قاعده زير محاسبه مي­شود:

مربی 8 درصد قیمت پشت جلد ضرب در شمارگان

استادیار 10 درصد قیمت پشت جلد ضرب در شمارگان

دانشیار 12 درصد قیمت پشت جلد ضرب در شمارگان

استاد 14 درصد قیمت پشت جلد ضرب در شمارگان

پرداخت در دو مرحله (هر کدام 50 درصد) یکی پس از فروش 40 درصد شمارگان اثر و دیگری پس از فروش 70 درصد شمارگان اثر انجام خواهد شد. ریاست کتابخانه و مرکز نشر می­تواند (در صورت لزوم) بر اساس وضعیت فروش کتاب و در زمان پرداخت دوم، درصدهای حق­الزحمه صاحب اثر را تا 2 درصد افزایش دهند.

7-2- تصمیم­گیری در مورد حق­الزحمه صاحب اثر برای چاپ دوم بر عهده شورای نشر دانشگاه می‌باشد.

7-3- در صورت درخواست صاحب اثر، پرداخت قسمتي يا تمام حق‌الزحمه به صورت كتاب با 50 درصد تخفيف بلامانع است.

7-4- در صورتي كه صاحب اثر بيش از يك نفر باشد، نفر اول مسئولیت پرداخت به سایرین را بر عده دارد.

7-5- علاوه بر حق­الزحمه، از چاپ اول 50 نسخه و از چاپ دوم 30 نسخه به صاحب اثر اهدا خواهد شد.

7-6- حق داوري كتاب بر اساس شیوه­نامه پرداخت­های پژوهشی انجام خواهد شد.

ماده 8- اهدا و مبادله

8-1- مركز نشر مي­تواند آثار منتشره خود را به مراکز زیر اهدا نمايد:

دفتر مقام معظم رهبري، روسای سه قوه، اعضای هیات امنای دانشگاه، رئیس دانشگاه، معاونان دانشگاه، کتابخانه ملی، كتابخانه مركزي و اقماری دانشگاه، گروه­ها و دانشکده­های مرتبط در سراسر كشور، داوران و ویراستاران کتاب، و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي از هر كتاب یک نسخه طبق مقررات.

8-2- رئيس مركز نشر مي­تواند براي مصارف داخلي و نيز معرفي انتشارات دانشگاه و تبلیغ کتاب، از هر كتاب تا 5 درصد شمارگان را اهدا و در صورت لزوم مبادله كند.

ماده 9- فروش كتاب

9-1- قيمت فروش کتاب به صورت حاصل ضرب کل هزينه چاپ و توليد کتاب (بدون احتساب حق­الزحمه صاحب اثر) در 2/2 محاسبه می­شود.

9-2- مركز نشر دانشگاه مجاز است براي فروش انتشارات خود، با توجه به مفاد آیين­نامه مركز نشر دانشگاه، تخفيف­هایي را نسبت به قيمت پشت جلد در نظر بگيرد.

9-3- مركز نشر دانشگاه مجاز است آن قسمت از انتشارات خود را كه بيش از 5 سال از چاپ آن‌ها مي‌گذرد با تخفيف ويژه عرضه نمايد.

9-4- بودجه سالانه مركز نشر دانشگاه توسط رئيس مركز نشر تهيه و تنظيم مي‌شود و پس از تایيد معاون پژوهش و فناوری دانشگاه، در قالب اعتبارات جاري دانشگاه جهت تصويب به مراجع مربوطه ارایه مي­گردد.

این آیین‌نامه در تاریخ 20 آذر ماه 1386 به تصویب شوراي پژوهش و فناوری دانشگاه علوم كشاورزي و منابع طبيعي گرگان رسید. در تاریخ 19 تیرماه 1390 در شورای پژوهش و فناوری دانشگاه مورد تجديد نظر قرار گرفت و در تاریخ 17 اردیبهشت 1391 در 9 ماده و 47 بند به تايید هیات رئیسه دانشگاه رسید.

1500 :تعداد دفعات بازید


صفحه اصلی
تماس با ما
RSS

کتابخانه مرکزی | دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان